Pellet z łuski słonecznika :

 

Pellet to doskonałe paliwo o bardzo dobrych właściwościach energetycznych które cechuje się dodatkowo niską zawartością wilgoci od 8% do 12% i w dodatku jest bardzo przyjazne do środowiska. Emisja CO2 podczas spalania jest emisją tła ( emisja zerowa CO2 ), co znaczy, że ilość dwutlenku węgla wyemitowana do atmosfery będzie równoważna z ilością dwutlenku węgla pochłanianego w czasie wzrostu przez roslinę! Ponadto popiół uzyskany ze spalenia granulatu może być wykorzystywany jako nawóz.

Nasz pellet z łuski słonecznika jest rewelacyjny! Obecnie pellet jest wykorzystywany w ogrzewaniach najczęściej w krajach wysoko rozwiniętych takich jak : Szwajcaria, Dania, Austria, Włochy, Niemcy, ale sukcesywnie zdobywa coraz więcej zwolenników, także u nas, w Polsce ( elektrownie i elektrociepłownie ). Podstawowe parametry pelletu z łuski słonecznika:

wartość energetyczna - ok.17,1 GJ/t

zawartość popiołu - ok. 3%

wilgotność - do 6%.

Pellet z drzewa :

 

Paliwa energetyczne które są wytwarzane w naszym przedsiębiorstwie mają postać pelletu, który jest wytwarzany z odpadów drzewnych. Na cele energetyczne zazwyczaj wykorzystuje się drewno i odpady z jego przerobu, rośliny pochodzące z upraw energetycznych, produkty rolnicze i odpady organiczne z rolnictwa. Im suchsza, im bardziej zagęszczona jest biomasa, tym większą ma wartość jako paliwo.

Bardzo wartościowym paliwem jest produkowany z rozdrobnionych odpadów drzewnych pellet. Paliwo uszlachetnione, takie jak właśnie pellety drzewne, uzyskuje się poprzez suszenie, mielenie i prasowanie biomasy. Koszty ogrzewania takim paliwem są obecnie niższe od kosztów ogrzewania olejem opałowym, gazem a nawet w niektórych przypadkach węglem.

Zalety pelletu drzewnego jako paliwa opałowego :

Wysokokaloryczny – (1 tona peletu zastępuje 470 L oleju opałowego; 572 m3 gazu ziemnego; 429 L gazu LPG; 0,79 t węgla wysokokalorycznego (np. ekogroszek);

Niewielka ilość popiołu pozostająca po spaleniu peletu (0,5 – 1,5%);

Łatwy w przechowywaniu (1 t peletu pakowanego w worki 15 kg i 25 kg zajmuje 2 m3; pelet luzem zajmuje 1,7 m3;

Ekologiczny (popiół powstały po spaleniu peletu można wykorzystać jako nawóz na trawnik lub ogródek);

"Zerowa emisja CO2" – ilość CO2, która powstaje podczas spalania peletu jest równa ilości CO2, którą pobierają rosnące rośliny podczas procesu fotosyntezy;

Nie zawiera substancji szkodliwych;

Nie emituje uciążliwych i przykrych dla człowieka zapachów;

Nie powoduje alergii;

Ergonomicznie dopracowane opakowanie jednostkowe;

Czysty w użytkowaniu - nie brudzi pomieszczeń jak inne paliwa stałe, takie jak węgiel (zwany ekogroszkiem), drewno, koks, miał węglowy.